За оновленим кодексом систем розподілу електроенергії, стандарт напруги в мережі більше не становитиме 220 вольтів. З 1 липня 2025 року в Україні офіційно запроваджується номінальна напруга 230 В згідно з європейськими стандартами.
Про це розповідає Штаб згуртованих громад. Це рішення закріплене постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та відповідає новій редакції національного стандарту ДСТУ EN 50160:2023, гармонізованого з європейським EN 50160.
Чому перехід на 230 вольтів важливий
Україна поступово інтегрується до європейського енергетичного простору, і цей крок є частиною глибшої технічної адаптації. У межах нових стандартів впроваджуються чіткі межі допустимого відхилення напруги: від 207 до 253 вольтів (±10% від номінального значення). Це забезпечить більшу стабільність роботи електроприладів, а також наблизить технічні параметри української енергосистеми до європейських.
Як це позначиться на якості електропостачання:
- зниження ризиків пошкодження техніки: багато сучасних електроприладів розраховані саме на напругу 230 В. В умовах нестабільності 220 В із частими відхиленнями існував ризик їхнього виходу з ладу, особливо для чутливої електроніки;
- менша потреба у стабілізаторах: завдяки чітко встановленому діапазону напруги, споживачі зможуть відмовитися від додаткових захисних засобів, таких як стабілізатори, що дозволить зекономити кошти та зменшити втрати енергії;
- енергоефективність: прилади працюватимуть в оптимальному режимі, не перевантажуючись і не втрачаючи потужності. Це важливо як для побутових споживачів, так і для бізнесу;
- підвищення надійності енергопостачання: гармонізація з європейськими нормами дозволить українським мережам більш ефективно інтегруватися з європейською енергосистемою, зокрема ENTSO-E.
Більшість побутових приладів, навіть тих, що виготовлені під 220 В, мають допустимий діапазон напруги від 200 до 240 В. Тому зміна стандарту не становитиме загрози для їхньої роботи. Проте для дуже старої техніки варто проконсультуватися з фахівцем – у разі потреби можна скоригувати параметри захисту або замінити несправне обладнання.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, шахраї дурять українців, розсилаючи їм фейкові платіжки за комунальні послуги. Такі документи практично неможливо відрізнити від оригінальних, але вони містять фейкові реквізити для оплати.
Джерело: OBOZ.UA