Президент Володимир Зеленський заявив, що у всіх можливих сценаріях гарантій безпеки для України головним залишається сильна українська армія. Саме власні потужні Збройні сили, за його словами, є ключем до оборони країни в умовах війни з Росією.

Зараз існують два різні підходи щодо гарантій безпеки, але в обох йдеться про сильне українське військо. Про це глава держави сказав під час спілкування з журналістами, пише “Інтерфакс-Україна”.

“У нас були засідання і розмови щодо контингенту або коаліції – є два різні підходи. Але і у першому, і у другому випадку – це велика армія України. Тобто ми всі це розуміємо. Сильна армія – армія, спроможна захищатися. І для нас це дійсно номер один в гарантіях безпеки. Ми відкрито про це говоримо”, – наголосив він.

Крім цього, за словами Зеленського, нині розглядають два напрямки щодо безпекових гарантій – створення численного іноземного контингенту або формування меншого за кількістю угрупування, яке показуватиме присутність. При цьому останнє зможе діяти за п’ятою статтею НАТО або щось на кшталт цього. В обох випадках важливою умовою безпеки є наявність великої та боєздатної української армії, яка здатна самостійно захищати державу.

Зеленський переконаний у необхідності дуже великого іноземного контингенту, “якщо немає бекстопу [гарантій захисту] американського”.

“І це абсолютно складно для всіх, тому що це дороговартісний шлях. І є модель, на кшталт п’ятої статті, як Ізраїль, наприклад, є там авіація відповідна. Це і є бекстоп Америки, по великому рахунку. Коли Америка у разі агресії з боку Росії або будь-яких атак, ракет, підключається з іншими коаліціянтами в форматі захисту п’ятої статті. Як це було, коли Іран атакував Ізраїль 800 ракетами. І тут підіймається і авіація тощо”, – пояснив президент.

Окремо Зеленський згадав про важливість постійного патрулювання території – як частини моніторингу безпеки. За його словами, всі партнери погоджуються з необхідністю такого формату, хоча остаточні домовленості ще не підписані.

“Ніхто не запитує щодо патрулювання – всі за патрулювання в будь-якому форматі. Всі розуміють, що патрулювання потрібне. Тобто є патрулювання, яке потрібно постійно в якомусь кількісному форматі 24/7. Всі це прийняли поки що. Тобто це не зафіксовано, ми ще не підписали цей формат, але це фіксується. Тобто сильна армія і патрулювання”, – сказав український лідер.

Президент нагадав, що патрулювання уже відбувається в країнах Балтії, і вони знають, як це працює. “В цілому для партнерів те, що вже працює десь, – це зрозуміло, скільки це коштує і таке”, – додав він.

Зеленський пояснив, що здебільшого країни-партнери не готові відправляти свої війська в Україну, щоб уникнути їхньої прямої участі в бойових діях. Водночас, за його словами, є окремі країни – “гарячі голови”, які розглядають таку можливість, і Україна це дуже цінує.

Президент зазначив, що тривають зустрічі щодо створення коаліції партнерів. Усі прагнуть досягнення припинення вогню (ceasefire), бо без цього важко просуватися в дипломатичних переговорах.

Також Зеленський розповів, що президент США Дональд Трамп вважає сам факт домовленостей між США та Україною вже частиною безпекових гарантій. За словами президента, в майбутньому ЗСУ діятимуть спільно з коаліцією країн-партнерів. Це буде ефективно лише за умови, що США надаватимуть додаткові гарантії безпеки – так званий “бекстоп”, подібний до того, що діє у відносинах США з Ізраїлем. Навіть якщо кількість іноземних військових в Україні буде невеликою, важливо, щоб одночасно велося постійне спостереження за повітряним, морським і наземним простором, а у випадку загрози була гарантована підтримка з боку США.

Як повідомляв OBOZ.UA, Зеленський 3 травня поспілкувався із журналістами, розкритикував “триденне перемир’я”, запропоноване Росією, а також прокоментував економічну угоду зі США та гарантії безпеки для нашої країни. Він підкреслив важливість моніторингу можливого припинення вогню, оскільки порушення домовленостей із боку Росії “обов’язково будуть”.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *