Ізраїльські військові завдали авіаудару по цілях неподалік палацу сирійського президента Ахмеда аль-Шараа в центрі Дамаска. За інформацією Армії оборони Ізраїлю, ці удари стали відповіддю на жорстоке поводження та насильство проти друзської меншини в Сирії.

Про це повідомляє The Times of Israel. Ізраїль посилив військові операції в Сирії з моменту повалення повстанцями диктатора Башара Асада в грудні, з бомбардуваннями по всій країні та введенням наземних військ на південний захід, водночас закликаючи Сирію залишатися децентралізованою та ізольованою.

Ізраїльські військові літаки завдали щонайменше 12 авіаударів по всій Сирії. Удари були спрямовані по столиці Дамаску, Хамі, Латакії, Кунейтрі та Дараа.

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу та міністр оборони Ізраїль Кац у спільній заяві зазначили, що Ізраїль не дозволить сирійським військам просуватися на південь від столиці або загрожувати друзькій громаді. Вони наголосили, що Ізраїль захищатиме друзів у Сирії не лише з міркувань гуманізму, а й з поваги до ізраїльських друзів, які є вірними та активними громадянами, що відіграють важливу роль у безпеці країни.

“Це чіткий сигнал сирійському режиму. Ми не дозволимо відправити війська на південь від Дамаска або створити будь-яку загрозу для друзької громади”, – йдеться у спільній заяві.

Міністр оборони Кац окремо заявив у соцмережі X, що удари — це “чітке попередження сирійському режиму”. За його словами, коли президент аль-Шараа побачить наслідки авіаударів, він має усвідомити рішучість Ізраїлю не допустити нових нападів на друзів.

“Наш обов’язок — захистити друзів у Сирії від шкоди заради наших братів-друзів в Ізраїлі, їхньої лояльності до держави та їхнього величезного внеску в безпеку Ізраїлю”, – наголосив міністр оборони.

Кац закликав сирійську владу зупинити просування джихадистських бойовиків до друзьких сіл, дозволивши друзам у регіонах Свейда та Джебель-аль-Друз самостійно забезпечувати свою безпеку.

Сирійська влада у відповідь рішуче засудила дії Ізраїлю, назвавши авіаудари “серйозною ескалацією проти державних інституцій” та порушенням державного суверенітету. Вона вважає дії Тель-Авіва прямим втручанням у внутрішні справи країни.

Своєю чергою в Ізраїлі наголосили, що ці удари були спрямовані проти сил, які, на думку ізраїльської влади, є джихадистськими. Уряд Ізраїлю попередив, що готовий і надалі атакувати урядові об’єкти в Сирії, якщо переслідування друзів не припиниться. Протягом останніх років Ізраїль уже неодноразово здійснював подібні атаки, зокрема, цього тижня, коли в середу також було завдано удару поблизу Дамаска.

Крім того, Ізраїль ввів війська в демілітаризовану буферну зону на Голанських висотах, яка раніше розділяла ізраїльські та сирійські сили. Така рішуча реакція Ізраїлю відбулася на тлі протестів ізраїльських друзів, які перекривали дороги через невдоволення бездіяльністю уряду щодо подій у Сирії. У відповідь сирійські друзи оголосили про готовність передати незаконну зброю новій адміністрації, що керуватиме друзькими регіонами.

Кілька сирійських друзів, поранених нещодавно, були доставлені до Ізраїлю для надання медичної допомоги. У п’ятницю Армія оборони Ізраїлю оголосила, що ще п’ятьох сирійських друзів, які, ймовірно, отримали поранення під час міжконфесійного насильства в країні, евакуювали ізраїльські військові до лікарні. Їх доставили до лікарні Зів у Цфаті, куди останніми днями було доставлено ще п’ятьох поранених сирійських друзів.

Військові заявили, що війська були “розгорнуті на півдні Сирії та готові запобігти проникненню ворожих сил у цей район та села друзів”.

“Армія оборони Ізраїлю продовжує стежити за розвитком подій, зберігаючи готовність до оборони та різних сценаріїв”, – додали військові.

Нетаньягу провів розмову з лідером друзів після протестів

У п’ятницю прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу провів розмову з шейхом Муафаком Тарифом — духовним лідером друзької громади в Ізраїлі. Тариф подякував йому за накази захищати друзів у Сирії та зазначив, що дії Ізраїлю “надіслали сирійському режиму стримуючий сигнал щодо зобов’язань Ізраїлю перед громадою друзів у Сирії”.

Після масових протестів друзів у четвер, коли вони перекривали дороги на півночі Ізраїлю, Нетаньягу закликав лідера громади дотримуватися законів держави. У відповідь шейх Тариф запевнив, що друзи засуджують будь-яке насильство та порушення порядку, і продовжать поважати ізраїльське законодавство.

Тим часом у Сирії протягом останніх днів тривали збройні сутички між друзькими формуваннями та іншими озброєними групами, включно з офіційними силами режиму. За даними Сирійської обсерваторії з прав людини, лише за добу загинула 21 людина, а загалом цього тижня — понад 100, серед яких — мирні друзи, страчені урядовими силами; однак ці дані не були підтверджені незалежними джерелами.

На тлі ескалації конфлікту представники друзів у районі Джараман (передмістя Дамаска) підписали угоду з сирійською владою. Вони погодилися передати уряду важке нелегальне озброєння, а також дозволили посилити присутність сил безпеки в регіоні — уперше після падіння режиму Башара Асада й приходу до влади Ахмеда аль-Шараа.

Окремо губернатор провінції Свейда — традиційної друзької території — оголосив, що офіційні сирійські силовики повертаються до регіону. Це стало можливим завдяки новим домовленостям із місцевими друзькими лідерами.

У самому Ізраїлі друзи організували масові акції на знак солідарності з сирійськими родичами та громадами. Вони перекривали автошляхи, підпалювали шини, розвішували свої прапори на стовпах і вимагали від уряду активніших дій для захисту друзів у Сирії. На деяких відео видно, як протестувальники вступали в словесні сутички з водіями, які намагалися проїхати.

США виступили проти нападів на друзів у Сирії та закликали до миру

Сполучені Штати Америки засудили насильство, спрямоване проти друзської меншини в Сирії. Речниця Держдепартаменту Теммі Брюс 1 травня заявила, що останні напади та провокаційна риторика щодо друзів є неприйнятними й викликають глибоке занепокоєння.

Вашингтон закликав тимчасову владу в Дамаску негайно припинити бойові дії, покарати винних і гарантувати безпеку всім громадянам країни. За словами Брюс, захист меншин має бути пріоритетом для сирійського уряду.

Також стало відомо, що 1 травня американські дипломати зустрілися з міністром закордонних справ Сирії Асаадом Хасаном аш-Шибані в Нью-Йорку. Під час перемовин США порадили сирійській стороні впроваджувати політику, яка сприятиме стабільності в країні.

Як повідомляв OBOZ.UA, у Сирію, станом на квітень, повернулися 931 450 біженців. Це відбулося після повалення режиму сирійського диктатора Башара Асада на початку грудня 2024 року.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *