Країна-агресор Росія систематично проявляє гібридну агресію проти країн Європи, включаючи вбивства, кібератаки та саботаж на об’єктах інфраструктури. Тому конкретні умови будь-якої угоди про припинення вогню в Україні матимуть велике значення.
Агресивні дії РФ, імовірно, відбуватимуться частіше, внаслідок чого збільшуватиметься загроза ескалації. Про це йдеться у матеріалі Financial Times.
На думку аналітиків, подальше просування Росії на захід відбуватиметься в умовах конфронтації, а не альянсу із західноєвропейськими демократіями, зокрема у небезпечному контексті відходу США з Європи. У зв’язку з цим точні умови майбутньої мирної угоди відіграватимуть істотну роль в архітектурі безпеки.
Експерти впевнені, що в рамках угоди про припинення вогню найкращі умови для України вже не обговорюються, зокрема, членство в НАТО є нездійсненною мрією. Також немає готової заміни гарантій безпеки, які гарантували б стримування російської агресії.
Водночас аналітики вважають, що все ще можна запропонувати “найкращий гірший варіант”, а саме той, який дозволить уникнути формального визнання змін кордонів України. При цьому багато залежить від того, чи погодиться адміністрація президента США Дональда Трампа на цей сценарій, чи той, який матиме набагато гірші наслідки для європейців та світового порядку.
Також у FT зазначили, що можливість того, що Україні доведеться втратити Крим та інші окуповані частини її території протягом невизначеного періоду часу, є дуже високою. Це пояснюється тим, що наприкінці президентського терміну Джо Байдена вже було зрозуміло, що американська військова допомога Україні добігає кінця. З цими постачаннями Київ мав шанс повернути окуповану територію, але без них шанси різко зменшуються. При цьому країни Європи поки що не в змозі покрити будь-які прогалини, хоча вони працюють над тим, щоб змінити цю ситуацію.
У такому контексті стає зрозумілим значення потенційної української мирної угоди, яка дозволить уникнути офіційного визнання США окупованих територій частиною РФ і дасть Києву шанс боротися чи відвоювати свою землю за інших часів. В ідеалі така угода також передбачала б розміщення військ “коаліції охочих” членів НАТО вздовж лінії контролю та прискорення вступу України до ЄС.
Нагадаємо, прем’єр-міністр Данії Метт Фредеріксен закликала Сполучені Штати та країни Європи надати Україні гарантії безпеки. За її словами, відсутність таких гарантій в угоді, укладеній між США та Україною, викликає занепокоєння.
Як повідомляв OBOZ.UA, за даними Telegraph, США нібито приватно зголосилися підтримати “коаліцію охочих”. Йдеться про групу країн, які б потенційно готові були відправити в Україну своїх миротворців як гарантію безпеки після війни з Росією.
Джерело: OBOZ.UA