Вищий антикорупційний суд (ВАКС) визнав необґрунтованими активи подружжя держслужбовців на 6,9 млн грн. Це майно заступника одного з територіальних управлінь ДБР та його дружини – прокурора обласної прокуратури – конфіскують на користь держави. Формально квартири та паркомісце, що фігурують у справі, були оформлені на родичів чиновників.

Про це повідомили в Національному бюро з питань запобігання корупції (НАЗК) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). Зазначається, що суд визнав необґрунтованими та стягнув у дохід держави:

  • квартиру в Києві, придбану у власність на початку 2020 року за майже 3,8 млн грн та оформлену на бабусю відповідачки;
  • машиномісце, придбане в цей же період за 0,7 млн ​​грн та оформлене на тітку відповідачки;
  • квартира у столиці, оформлена на тітку відповідачки, вартістю на момент придбання у 2022 році майже 2,8 млн грн (стягнуто буде частину вартості у сумі понад 2,5 млн грн).

“НАЗК здійснювало моніторинг способу життя за власними напрацюваннями протягом 3 місяців. Так, за результатами цього моніторингу було встановлено невідповідність рівня життя чиновників задекларованим майну та доходам”, – йдеться у повідомленні.

Рішення суду ще може бути оскаржено в Апеляційній палаті ВАКС. На це відповідачі мають 30 днів.

Нагадаємо, окрім цивільної конфіскації, в Україні діє процедура націоналізації майна підсанкційних осіб. Так, з початку повномасштабного вторгнення РФ до червня-2024 у власність України перейшли 58 компаній, що належали підсанкційним особам. З них 13 належали росіянам, а решта мали засновників, пов’язаних з агресором або підтримували війну.

Ці компанії були вилучені через внутрішні санкції, щоб стягнути активи в дохід держави. Такий процес вилучення майна підсанкційних осіб є досить складним:

  • спочатку Рада національної безпеки і оборони (РНБО) має ухвалити рішення щодо застосування санкцій до конкретної людини, яке вводиться в дію указом президента України;
  • якщо санкція передбачає блокування активів, Міністерство юстиції звертається до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) із заявою про стягнення активів підсанкційної особи на користь держави;
  • ВАКС ухвалює рішення у судовому порядку. У цьому випадку держава може стягнути не лише активи, які прямо належать цій людині, а й ті, якими вона може розпоряджатися через інших осіб.

Як повідомляв OBOZ.UA, також в Україні через суд націоналізують майно двох російських олігархів. Активи оцінюють більш як у 1 млрд грн.

Джерело: OBOZ.UA