У квітні 2025 року було зафіксовано один із найнижчих показників атак Shahed-136 по території України. При цьому російські окупаційні війська наростили удари ракетами, а також намагаються посилити терор іншими доступними засобами ураження.
Докладніше про це – у матеріалі спільного проекту OBOZ.UA та групи “Інформаційний спротив”
Ракетні удари
У квітні РОВ здійснили два комбіновані ракетні удари по Україні, з яких один (24 квітня) можна називати масованим.
Загалом минулого місяця ворог застосував 124 ракетні засоби ураження, з яких було перехоплено 64 (для порівняння: у березні – 85 ракет, з них перехоплено 38).
В решту часу окупанти завдавали по Україні одиночних ударів, використовуючи ракети з траєкторією, складною для перехоплення більшістю засобів протиповітряної оборони, а саме – 9М723/728 ОТРК “Іскандер-М/К”/KN-23.
Номенклатура та кількість використаних у квітні ракет:
Х-101/555/55 – 46 ракет, з яких було збито 37;
ЗМ-14 “Калібр” – 20/12;
9М723/728 ВТРК “Іскандер-М/К” / KN-23 / балістичні ракети невстановленого типу (НТ) – 46/8;
Х-59/69 – 4/4;
невстановленого типу – 8 ракет.
Протягом квітня російські окупаційні війська не застосовували ракети Х-47М2 “Кинжал”, Х-22, Х-31П, 3М22 “Циркон” та інші. Аналогічно, як і минулого місяця. Але, знову ж таки, це не означає, що вони закінчилися. Виробництво продовжується, але застосування цих дорогих засобів на сьогодні не є пріоритетним.
У свою чергу саме у квітні можна говорити про нарощування застосування ракетної компоненти балістичними ракетами 9М723/728 ОТРК “Іскандер-М/К”/KN-23. Очевидно, що Росія намагається робити основну ставку на удари засобами ураження, перехоплення яких можливе виключно системами Patriot або SAMP/T.
За географією ракетних ударів можна сказати, що вони були зосереджені у квітні на Київській, Дніпропетровській, Харківській та Одеській областях.
Нальоти Shahed-136, “Гербер” та інших
У квітні ворог застосував 2 357 Shahed-136/”Гербер”/”Пародій”, що є найнижчим показником з початку 2025 року (попадань близько 357). Але, незважаючи на це зниження, відсоток ударів зріс до 15%, і це явно негативна тенденція.
Нагадаю, що в січні 2025-го РВВ застосували 2 507 Shahed-136/”Гербер”/”Пародій”, у лютому – 3907, а в березні – 4196, при цьому відсоток ударів змінювався в пропорції 3%, 9%, 15%.
Крім того, в останній тиждень квітня окупанти різко наростили застосування цих засобів ураження. За три перші тижні квітня – 1 346 дронів цієї комбінованої категорії, а в останній – 1 011. Тобто очевидно нарощування ударів, що може говорити про те, що готується травневий терор України.
Застосування РОВ FPV-дронів
У квітні російські окупанти застосували 17 000 FPV-дронів. Середній показник застосування за добу становив менше 600.
На сьогодні це не найвищий показник, але все ж таки набагато вище, ніж у 2024 році.
ББ “Ланцет”
Протягом квітня РОВ застосували близько 180 баражуючих боєприпасів “Ланцет”.
Вони демонстрували наступну тенденцію застосування: перший тиждень – близько 75, а другий, третій та четвертий – по 35. Іншими словами, середній показник протягом місяця – 6 одиниць.
“Молнія-2”, “Прівєт-82” і… якийсь невстановлений реактивний дрон
У квітні 2025 року армія країни-агресора застосувала близько 600 дронів-камікадзе “Молнія-2”, а ось дронів “Прівєт-82” – лише поодинокі випадки.
Що стосується дрона невстановленого типу з реактивним двигуном, який поки що умовно називається “Бандероль”, то таких протягом місяця було використано 5 одиниць.
Що про них відомо? За попередньою інформацією, швидкість – до 500 км/год. Запускалися ці цілі локаційно із західної частини тимчасово окупованого Криму і більшу частину маршруту долали на висотах близько 500 метрів. А наприкінці квітня ці дрони стали застосовуватись на висотах 100-300 метрів. Це було зроблено з метою обходу засобів ППО через вразливість, підвищену теплову сигнатуру двигуна.
Дальність польоту у цих дронів близько 150 км. Траєкторія польоту часто практично пряма, з мінімальними змінами – що говорить про їхню нездатність маневрувати на таких швидкостях.
Висновки
У квітні 2025 року російські окупаційні війська незначно збільшили інтенсивність масованих ракетних ударів по Україні, але все одно ці показники відчутно нижчі зафіксованих у 2024 році. Проте ворог наростив на 50% поодинокі удари балістичними ракетами.
РОВ продовжили активно використовувати для терору тилової України дрони-камікадзе Shahed-136, але показник за квітень став найнижчим з початку року. Однак це не означає, що нарощування наприкінці минулого місяця, в четвертий тиждень, не каталізується в травні. Ці ризики вкрай високі, особливо з урахуванням фетишизму Росії з травневих дат.
Протягом місяця агресор неодноразово змінював тактику застосування Shahed-136, що дозволило йому підвищити результативність ударів до 15% від загальної кількості застосованих засобів ураження – це в 5 разів більше за показник кінця 2024 та січня 2025 років.
Також був продемонстрований високий показник застосування противником FPV-дронів, нарощування застосування “Молній-2” та проведення випробувань реактивних ударних дронів – але не надто успішних. Тим не менш, враховуючи, що реактивні дрони поки що знаходяться на початковому етапі випробувань, не виключено, що до кінця літа вони перетворяться на ще одну повноцінну ударну компоненту. І це буде черговим викликом для наших засобів ППО.
Джерело: OBOZ.UA